Uchroń się – Kleszczowym Zapaleniem Mózgu
Tegoroczną edycję kampanii edukacyjnej dotyczącej Kleszczowego Zapalenia Mózgu (KZM) rozpoczęliśmy w dniu 15 marca 2017 r. konferencją prasową zatytułowaną „Kleszczowe Zapalenie Mózgu – nieznana choroba, na którą nie ma lekarstwa” w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie.
W czasie konferencji ryzyka zakażenia wirusem KZM oraz możliwe powikłania pochorobowe przedstawiła w swojej prezentacji prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, która od lat zajmuje się propagowaniem wiedzy o tej groźnej chorobie. Profesor Zajkowska zwróciła uwagę, że do zakażenia wirusem, bytującego w śliniankach kleszczy może dojść natychmiast po ukąszeniu, a więc inaczej niż w przypadku boreliozy, gdzie trzeba co najmniej 24 godzin, by doprowadzić do zakażenia żywiciela. Szybkie usunięcie pajęczaka z ciała zabezpiecza zatem przed boreliozą, którą można leczyć antybiotykami, ale nie zabezpiecza przed KZM, na które współczesna medycyna nie zna lekarstwa.
Skrajne przypadki Kleszczowego Zapalenia Mózgu powodują bardzo poważne skutki – mogą kończyć się paraliżem, zapadnięciem w śpiączkę oraz śmiercią. Profesor Zajkowska przytoczyła przypadek 36-letniej kobiety, matki dwójki dzieci, która w 2015 roku zapadła w śpiączkę spowodowaną KZM. Kobieta przeszła przeszczep rogówki, a leki, które przyjmowała spowodowały u niej osłabienie odporności. To wystarczyło, by organizm nie poradził sobie z wirusem.
Dr n. med. Alicja Karney, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka zwróciła uwagę na możliwość zabezpieczenia się przed wirusem KZM już po ukończeniu 12 miesiąca życia. Najskuteczniejszą ochroną przeciwko KZM jest bowiem szczepionka. Do tego tematu nawiązała także prof. Zajkowska, zwracając uwagę, że wśród leśników – obowiązkowo szczepionych przeciwko KZM od 1994 roku – choroba ta nie występuje.
Dr n. med. Ryszard Konior z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II i współzałożyciel Fundacji „Aby Żyć” przekonywał, że statystyki zachorowań na KZM są w Polsce niedoszacowane. Wynika to z faktu, że wiele przypadków zapalenia mózgu lub opon mózgowych nie jest łączonych przez lekarzy z wirusem tej choroby. Dzieje się tak zwłaszcza w rejonach Polski, w których KZM dotąd nie występowało. Najnowsze badania pokazują, że wirus rozprzestrzenia obecnie się w całej Europie, nawet w krajach, które dotąd uchodziło za całkowicie wolne od KZM. W Polsce za szczególnie zagrożone obszary uważa się województwa mazowieckie, warmińsko-mazurskie i podlaskie, gdzie KZM występuje endemicznie.
Prezes Fundacji „Aby żyć” Andrzej Kuczara przedstawił cele i działania Fundacji, która skupia się głównie na propagowaniu wiedzy o chorobach układu nerwowego oraz edukacji o profilaktyce. Zaprosił do zapoznania się z materiałami na stronie Fundacji oraz na kanale Fundacji w serwisie www.youtube.com, gdzie można znaleźć m.in.filmy dowodzące skuteczności szczepień.
Patronat honorowy nad tegoroczną edycją kampanii dotyczącej KZM objęły Ministerstwo Sportu i Turystyki, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Instytut Matki i Dziecka, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego KRUS, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej oraz Polskie Towarzystwo Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej. Patronat medialny: TVP3. Więcej informacji o Kleszczowym Zapaleniu Mózgu na stronie www.szczepkleszcz.pl