Terapia poprzez bajki
Bajkoterapia jest metodą wspierania rozwoju dziecka i przeciwdziałania zaburzeniom osobowościowym poprzez czytanie odpowiednio dobranych bajek. Oddziaływanie terapeutyczne poprzez bajkę ma na celu redukcję napięć i lęków:
- odtwórczych – związanych z wcześniejszymi zdarzeniami w życiu dziecka
- wytwórczych – pojawiających się na skutek niewłaściwej stymulacji wyobraźni oraz niezaspokojenia potrzeb psychicznych dziecka. Tematy bajek terapeutycznych dotyczą sytuacji emocjonalnie trudnych dla dzieci, jak na przykład ból, oderwanie od środowiska rodzinnego i rówieśniczego, brak poczucia bezpieczeństwa w wyniku długotrwałej hospitalizacji.
Bajki terapeutyczne dzielą się na trzy rodzaje:
- Bajki psychoedukacyjne podpowiadają wzory zachowań umożliwających rozwiązanie zadania lub problemu.
- Bajki relaksacyjne posługują się wizualizacją w celu obniżenie poziomu stresu i napięcia, uzyskania stanu odprężenia, relaksacji, odpoczynku.
- Bajki psychoterapeutyczne pomagają zastępczo zaspokoić potrzeby, dają wsparcie poprzez budowanie pozytywnych emocji bajkowych postaci, wskazują sposoby radzenia sobie z sytuacją lękotwórczą. Stosuje się je szczególnie w sytuacjach kryzysowych, po traumatycznych wydarzeniach lub jako działanie profilaktyczne, na przykład przed planowaną hospitalizacją dziecka.
Świat w bajkach terapeutycznych powinien być urealniony, zbliżony do naturalnego otoczenia dziecka i problemów, z którymi się zmaga. Sam bohater jednak nie może jednoznacznie wskazywać na dziecko, którego problem dotyczy, choć może być do niego podobny. W odróżnieniu od zwykłych bajek i baśni, w bajkach terapeutycznych główny bohater nie rozwiązuje problemów za pomocą magicznych sztuczek. Musi on podjąć trud, by rozwiązać trudną sytuację, szukać dróg wyjścia z kryzysu, często z pomocą przyjaciół. Zadaniem bajek terapeutycznych jest nauczenie dziecka stawiania czoła wyzwaniom i radzenia sobie z trudnościami, lękiem, osamotnieniem, bólem.
Bajkoterapia największe efekty przynosi wówczas, gdy bajka czytana jest przez rodzica lub opiekuna, który trzyma dziecko na kolanach, przytula i odpowiada na pytania. Bliski kontakt z dzieckiem daje także możliwość wcześniejszego wykrycia zaburzonych reakcji emocjonalnych malucha. Gdy zachowanie dziecka wskazuje na znacznie nasilony poziom lęku i niepokoju utrzymujący się przez dłuższy czas, konieczna może się okazać pomoc terapeuty. Dzięki konstruktywnemu wsparciu możemy zapobiegać trwałym zaburzeniom mającym negatywny wpływ na funkcjonowanie dorosłego człowieka w życiu rodzinnym i społecznym.
W chwili obecnej Fundacja Aby żyć prowadzi kampanię fundraisingową na realizację projektu “Bajkoterapia odpowiedzią na lęki małych pacjentów”. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę zmniejszenia poziomu lęku, niepokoju, osamotnienia chorego dziecka, łagodzenia negatywnych skutków długotrwałej hospitalizacji dzięki bajkom o charakterze terapeutycznym.
Perspektywicznym celem społecznym jest zmniejszenie ilości przypadków zaburzeń zachowania w środowisku rodzinnym i rówieśniczym w wyniku zaburzeń emocjonalnych osób długotrwale hospitalizowanych w okresie wczesnego dzieciństwa.
Dzięki zebranym środkom zostaną zakupione książki i audiobooki z bajkami terapeutycznymi dla pacjentów Oddziału Neuroinfekcji i Neurologii Dziecięcej Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Ponadto chcemy przygotować broszurę informacyjną o profilaktyczno – terapeutycznym oddziaływaniu bajek na psychikę hospitalizowanego dziecka i przekazać ją także do innych szpitali o podobnym profilu.
Jeśli w Państwa odczuciu
przeciwdziałanie zaburzeniom emocjonalnym
dzieci długotrwale hospitalizowanych
jest zagadnieniem, które zasługuje na uwagę,
prosimy o pomoc w zebraniu środków na ten cel.
Fundacja Aby żyć
Konto: Krakowski Bank Spółdzielczy 38 8591 0007 0020 0055 2248 0001
(w tytule: darowizna na realizację projektu – bajkoterapia)