Zagrożenie dla twojego dziecka – MENINGOKOKI
W Warszawie 20 kwietnia 2016 r. w ramach obchodów Światowego Dnia Zapalenia Opon Mózgowo-Rdzeniowych (przypadającego na 24 kwietnia – World Meningitis Day) oraz Europejskiego Tygodnia Szczepień, po raz kolejny zorganizowaliśmy spotkanie z mediami poświęcone zakażeniom wywołanym przez meningokoki. Odpowiadając na apel międzynarodowej organizacji CoMO, podzieliliśmy się informacjami o tych zakażeniach, podkreślając ważną rolę szybkiego rozpoczęcia terapii od momentu rozpoznania choroby oraz znaczenia szczepień ochronnych w jej skutecznym zapobieganiu.
Ważną częścią obchodów Światowego Dnia Zapalenia Opon Mózgowo-Rdzeniowych jest event rodzinny zorganizowany w dniu 23-24 kwietnia, godz. 12.00-16.00 w Warszawie, w sali zabaw Inca Play, C. H. Blue City, Al. Jerozolimskie 179. Spotkanie ma na celu poszerzenie wiedzy rodziców w zakresie zagrożeń i profilaktyki zakażeń meningokokowych. Na dzieci czeka moc atrakcji i niespodzianek. Wstęp wolny.
Ideą corocznie organizowanego Światowego Dnia Zapalenia Opon Mózgowo-Rdzeniowych jest szeroka edukacja społeczna na temat choroby, jej wczesnych objawów i skutków, a także podkreślanie znaczenia szczepień ochronnych w zapobieganiu zakażeniom meningokokowym. Szczepienia są najskuteczniejszą metodą ochrony przed chorobą i jej powikłaniami, dlatego wszystkie organizacje zrzeszone w CoMO, w tym nasza Fundacja dążą do upowszechnienia tej formy profilaktyki. Wiedza w tym przypadku to najlepsza inwestycja w zdrowie naszych dzieci. Dzięki niej zdajemy sobie sprawę z zagrożeń wywoływanych przez meningokoki, co powoduje czujność pod kątem objawów, które powinny skłonić do natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Ponadto dostrzegamy znaczenie skutecznej profilaktyki w postaci szczepień ochronnych. Odgrywa ona szczególną rolę z uwagi na fakt, iż nawet wczesne rozpoznanie zakażenia połączone z natychmiastowym rozpoczęciem leczenia nie daje gwarancji na całkowite wyleczenie i uniknięcie poważnych powikłań (np. amputacje, ślepota, utrata słuchu).
Każdego roku ponad 1,2 mln ludzi na świecie choruje na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Mimo szybkiej diagnostyki i podjętego leczenia, 1 na 10 pacjentów umiera, a co piąty cierpi z powodu uszkodzenia i niepełnosprawności w wyniku przebytej choroby, dlatego tak ważna jest edukacja i profilaktyka. Obecnie dostępne są szczepionki, które zapobiegają groźnym dla życia i zdrowia zakażeniom wywołanym przez meningokoki. Doktor Ryszard Konior z Oddziału Neuroinfekcji i Neurologii Dziecięcej, Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie podkreśla, że obecnie mamy możliwość szczepienia praktycznie przeciwko wszystkim chorobotwórczym meningokokom. Niestety w Programie Szczepień Ochronnych w Polsce występują one, jako szczepienia zalecane, ale nierefundowane. Refundacja przewidziana jest tylko w przypadkach epidemii.
Zakażenia meningokokowe stanowią poważne zagrożenie dla osób w każdym wieku. Niemniej największą intensywność zachorowań obserwuje się w grupie wiekowej poniżej 5 roku życia, a zwłaszcza w pierwszym roku życia.
Drugi, znacznie mniejszy szczyt zachorowań obserwuje się u młodzieży i młodych dorosłych. Zatem kluczowym czynnikiem ryzyka dla tej choroby jest młody wiek, ale sprzyjają jej również niektóre wrodzone i nabyte zaburzenia odporności, jak również niektóre zachowania sprzyjające nabyciu kolonizacji meningokokami, jak przebywanie w zatłoczonych, zadymionych pomieszczeniach, czynne i bierne palenie, intymne pocałunki z wieloma partnerami. Jeśli już jesteśmy nosicielami bakterii to do rozwoju choroby meningokokowej przyczynić się może, każda, nawet pozornie błaha infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych.
W przypadku zakażeń meningokokami bardzo ważne jest szybkie postawienie trafnej diagnozy. Od czasu, jaki upłynie od rozpoznania choroby do wdrożenia właściwej terapii może zależeć życie chorego. Choć brzmi to dramatycznie to niestety nie jest to przesada. Choroba może się rozwijać bardzo szybko doprowadzając do sepsy (zakażenia krwi) lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Uznaje się, że w przypadku meningokoków mamy zaledwie 24 godziny na rozpoczęcie działania terapeutycznego. Choroba meningokokowi obarczona jest, bowiem największą śmiertelnością spośród wszystkich zakażeń bakteryjnych. Bardzo wiele osób, które przeżyły ma trwale powikłania. Nierzadko przebieg może być piorunujący i w czasie kilku godzin prowadzić do zgonu – podkreśla dr Ryszard Konior z Oddziału Neuroinfekcji i Neurologii Dziecięcej, Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie.
Niejednokrotnie jest to niezwykle utrudnione, ponieważ choroba meningokokowa nie daje specyficznych objawów. Towarzyszące jej symptomy przypominają grypę. Najczęściej pojawia się gorączka, wymioty, bóle głowy, sztywność karku, wrażliwość na światło i senność. Objawy mogą występować w dowolnej kolejności, a niektóre mogą nie pojawić się w ogóle. Choroba może prowadzić do głuchoty czy trwałych uszkodzeń mózgu, a towarzysząca jej czasami posocznica (sepsa) może spowodować martwicę tkanek, co niejednokrotnie kończy się amputacją kończyn. Włączając się w akcję World Meningitis Day Fundacja Aby żyć pragnie zwrócić uwagę na problem zakażeń meningokokowych i podkreślić możliwość skutecznej profilaktyki poprzez dostępne szczepienia.
CoMO (Confederation of Meningitis Organisations) – zrzesza 43 organizacje i fundacje członkowskie w 28 krajach na całym świecie. Co roku 24 kwietnia organizuje Światowy Dzień Zapalenia Opon Mózgowo-Rdzeniowych, aby zwrócić uwagę na powszechny problem zakażeń meningokokowych. CoMO podkreśla znaczenie szczepień i zapewnianie wsparcia dla pacjentów poprze byciu choroby